Na boso alebo obutie?

Nový trend velí zložiť topánky a chodiť naboso, maximálne v ultratenkých topánkach. Takáto prechádzka simuluje cvičenie a mala by byť krátkodobá. Predajcovia barefoot obuvi (bosé obúvanie) účelne neuvádzajú, že takáto obuv je určená len pre krátkodobú chôdzu. Takáto obuv má hlavnú ochrannú funkciu pri chôdzi na nerovných plochách.

Priekopníčka chôdza naboso Janka Thóthová propaguje takzvané barefootové topánky, ktoré sú tak tenké, že slúži nie ako ochrana pred nerovnosťami povrchu, ale skôr len preto, aby si chodec nepoškodil nohy.

\ "Diagnostikujú ploché nohy u detí už v troch rokoch. Dieťa musí začať nosiť poriadne topánky s tvarovanou stielkou a s oporou okolo členku. \" Jiří Jičínský, ortopéd

\ "Chodiť bos je zdravé. Stimuluje to nervovú sústavu, akupunktúrne body, podporuje krvný obeh a imunitný systém. \"

SEND Lagatorová, fyzioterapeutka (POZOR avšak len po mäkkých povrchoch)

\ "V Nemecku sa uskutočnil pokus, ktorého sa zúčastnilo 19 žiakov prvej triedy. Tí dvakrát týždenne 45 minút po dobu piatich týždňov vykonávali rôzne cvičenia s chodidlami. Ukázalo sa, že u týchto žiakov došlo k zlepšeniu citlivosti chodidiel, senzomotoriky a koordinácie. Chôdza naboso preto nemožno nechať ujsť v živote detí, "tvrdí Thota.

Ortopédi sú opatrní. Tvrdí, že aby sa nožné klenba dobre vyvíjala, potrebuje noha dobrú podporu a stielku, pokojne aj ortopedickú. Vývoj klenby končí približne šesť rokov.

Naopak fyzioterapeuti oponujú, že topánky deťom nohy akurát ničia, pretože sa snažia príliš kopírovať topánky dospelých a výsledkom potom sú vytočené palce, ploché nohy a skrátené šľachy. \ "Všimnite si, že väčšina malých detí chodí rada bosá a okamžite sa pokúšajú vyzuť si čokoľvek, čo im obujete, \" hovorí fyzioterapeutka SEND Lagatorová z Inštitútu športového lekárstva. \ "Inštinktívne totiž tuší, že topánočky sú pre nich niečo neprirodzené. \"

Fyzioterapeuti preto odporúčajú deťom i dospelým chodiť naboso na nerovnom a bezpečnom povrchu, teda v tráve či piesku. Nie doma na tvrdej a rovnej podlahe. \ "Chôdza naboso stimuluje nervovú sústavu, akupunktúrne body, podporuje krvný obeh a imunitný systém, \" vypočítava fyzioterapeutka.

Naopak ortopéd Jiří Jičínský naliehavo žiadal za topánky. \ "Teraz sa stali módou topánky s ultratenkou podrážkou, ktoré by mali podporovať prirodzený spôsob chôdze. Lenže my diagnostikujeme ploché nohy u detí už v troch rokoch veku a v tej chvíli musí dieťa začať nosiť poriadne topánky s tvarovanou stielkou as oporou okolo členkov, a to až do doby, než je ukončený vývoj nožnej klenby. Inak bude mať doživotnú problémy, \ "opisuje lekár.

Tieto topánky môžu byť predpísané ortopedickým alebo rehabilitačným lekárom. Na čom sa však zhodnú fyzioterapeuti aj ortopédi, je to, že pre deti je absolútne nevhodné nosiť topánky čo i len s malým podpätkom.

\ "Už len dvojcentimetrový podpätok u detské topánky zodpovedá piatim až sedmicentimetrovému podpätku pre dospelých, čo preťažuje Achillovej šľachy, prsty a oslabuje väzy podopierajúce klenbu, \" hovorí SEND Lagatorová.

Po konzultácii s ortopédmi, Podiatři aj fyzioterapeutov doporučujeme za ČOKA chôdzu na boso po mäkkých povrchoch, pre ochranu chodidla môžeme chodiť len v ponožkách. Táto chôdza simuluje nohy cvičení v dôsledku podnetov z nerovných povrchov. Pre bežné nosenie odporúčame kvalitnú obuv. Bocné topánky (topánky na holé topánky) je možné použiť len na krátky čas! Nemal by sa používať na celodenné opotrebovanie na tvrdých povrchoch. To je pre dnešný ľudský kľúč k artróze kĺbov a problémov s chrbticou.

Zdroj: www.ona.idnes.cz www.coka.czDalší články:

Obuv Hulman
%%eshop_firma_url%%
SEO zajišťuje Studio Virtualis.

Dušan Hulman, Rubešova 15, 779 00 Olomouc
IČ: 603 09 717 DIČ: CZ6408191196 OBUV HULMAN - prodejna Olomouc Denisova 19, 772 00 Olomouc
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Nastavení cookies

Kozačky Carinii - Boty Kacper - Nízké kozačky - Letní kozačky - Boty Mustang - Dámská obuv
obuvhulman.cz