Pamätajte si prosím, na topánkach sa nevypláca šetriť. Topánky nie sú len módnym doplnkom, ale predovšetkým tým, čo nás drží celý dlhý deň na nohách. Ľudská noha je po srdci najzaťažovanejšia časť tela, zároveň je však najzanedbávanejšia.
Rôzne strihy, rôzne výšky podpätkov, ale aj uzavreté topánky za pásikové sandále. Topánky s voľnou pätou by mali byť obyčajnou alternatívou, rozhodne nie najčastejšou obuvou. Celodenná chôdza v „žabkách“ je náročná aj pre úplne zdravú nohu. Fáza kroku, kedy topánku nesieme nad podložkou a celú váhu topánky musíme uniesť iba na záprstných kostičkach a jednej medziprstovej blanke, nie je práve ideálna. Noha musí podstúpiť obrovskú jednostrannú záťaž, aby topánku na nohe udržala. Aj na domáce nosenie sú lepšie sandále.
Nesmieme zabudnúť na prezúvanie. Naši západní susedia často kritizujú naše „slovenské“ domáce prezúvanie. Ale má to svoj význam práve s ohľadom na striedanie obuvi. Domáca obuv má iný tvar ako spoločenská, býva oveľa priedušnejšia a ľahšia. Nemyslíme, že by sa nutne muselo chodiť v kancelárii av školách v trepkách, ale topánky, v ktorých trávime osem až desať hodín v uzavretej miestnosti, by mali byť rozhodne pohodlnejšie a priedušnejšie.
Niekedy je príjemné vymeniť obuv za bosú nohu. Avšak na dnes toľko moderných plávajúcich podlahách sa chôdza naboso míňa účinkom. Hladkosť povrchu nedovoľuje žiadne vnímanie nerovností terénu a teda ani prirodzenú masáž svalstva a reflexných bodov chodidiel. Bohužiaľ, ani u malých detí to za rovnakých dôvodov k vývoju vzpriameného držania tela neprispieva.
(sholl.cz)
Tiež sa riadite heslom, že pre krásu sa musí trpieť? A ste navyše milovníkom nebezpečne krásnych moderných topánok, ktoré tlačia, kde môžu? Chcete vedieť, aké následky môže mať nosenie nie práve vhodných topánok? Ak áno, potom je tento článok určený práve vám!
Keď sa pozrieme do minulosti, s najznámejším prejavom deformity chodidla by sme sa stretli v Číne. V útlom veku sa dievčatám bandážovali chodidlá tak, aby sa dosiahlo neskôr čo najmenšej veľkosti nôžky. Malé chodidlo bolo fetišom pre mužov. Vzrušovalo ich. Miniatúrne chodidlá boli symbolom ženskej krásy. Dievča, ktoré nemalo chodidlo „znetvorené“, malo oveľa menšiu šancu, že sa dobre vydá. V detstve boli dievčatkám zlámané štyri prsty, väčšinou samé matky ich svojim dcéram bolestivo obmotali tak, aby neskôr chodidlá pripomínali lotosový kvet. To, že brutálne bandáže boli sprevádzané neskutočnými bolesťami, už nikoho nezaujímalo, ojedinele viedli až k amputáciám.
Plochá noha
Príčinou tohto neduhu sú:
- dedičné sklony
- obezita
- nadmerná námaha
- slabé svaly
- uvoľnené väzy
Plochá noha sa prejavuje:
- poklesom nožnej klenby (s tým je spojené pálenie, bolesť a zvýšená únava nôh)
- môžu nás postihnúť aj kŕčové žily
- opuchy alebo nadmerné potenie
Vbočený palec (známy skôr ako „kocka“)
Je deformitou, ktorá nás sužuje najčastejšie. „Kocky" postihujú desaťkrát častejšie ženy ako mužov. Je to samozrejme tým, že ženy milujú špicaté topánky na podpätku, ich nosenie je príčinou „kociek".
- pri tejto deformite dochádza k zmene postavenia palca, ten sa viac a viac snaží prikloniť k ďalším prstom
- pri ťažších prípadoch dochádza dokonca k jeho podsunutiu pod druhý prst
Vbočená päta
- s pribúdajúcim vekom, kedy sa svalstvo a väzivo posilňuje, sa táto vada sama prirodzene upraví
- je zaujímavé, že vo všetkých vekových skupinách táto deformita postihuje mužov
Vysoká noha
- jedná sa o vrodenú vadu
- jej ľahší stupeň ako je vysoký priehlavok, postihuje vysoké percento populácie a sťažuje nákup obuvi
Deformity prstov
- do tejto skupiny patria kladivkovité a pazúrovité deformity, ktoré možno chápať jednoducho ako „skrčeniny prstov“ (vbočený maliak je v podstate zrkadlovým obrazom vbočeného palca)
- na vine je opäť nosenie zlej obuvi - krátke alebo špicaté
Medzi ďalšie odchýlky patria:
- dvojitá päta
- výrastky na chrbte nohy
- mozole
- odreniny
- pľuzgiere
- ekzémy
- mykózy
- bradavice
- kurie oká
- alebo poškodenie nechtov
Prevencia deformít nôh:
- pohodlná obuv
- zdravý životný štýl
- dostatok pohybu
- pedikérska starostlivosť
- dbajte na dostatočnú hygienu
- pri podozrení na akúkoľvek abnormalitu navštívte čo najskôr ortopéda
K liečebným metódam patria:
- pohyb
- špeciálne cvičenia
- zvýšená starostlivosť o nohy
- kvalitná vhodná obuv
- vložky do topánok
- pri dlhodobých bolestivých deformitách bývajú jediným možným riešením operačné zákroky
- za úspešnú liečbu sa považujú ortopedické vložky (pedikúra alebo masáže chodidiel)
Až si budete nabudúce kupovať topánky, majte v prvom rade na pamäti, že dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi má za následok bolesť nôh samotných, ale aj pohybového ústrojenstva celkovo. Zobrazí sa svalová únava, bolesti lýtok, hlavy aj chrbtice.
Posledná a pre mnohých najdôležitejšie kritérium pre výber je cena. Ale z vyššie uvedeného je jasné, že topánky sú nielen módny doplnok, ale aj veľmi dôležitou súčasťou zachovania si dobrého zdravia. Majú vplyv nielen na nohy, ale ovplyvňujú aj kĺby, chrbticu, držanie tela a vďaka reflexným plôškam na chodidle celý organizmus. Investovať do nôh sa skrátka oplatí.