Zápach vzniká predovšetkým potením nôh, čo je spojené so vznikom baktérií, nedostatočnou hygienou a celodenným nosením uzavretej obuvi.
Poďme si teda povedať pár základných zásad, aby Vaše nohy boli čo najmenej v styku s baktériami, ktoré spôsobujú zápach.
Základ je teda hlavne hygiena nôh. Pokiaľ sa Vám potia nohy, je potrebné dodržiavať túto hygienu ešte viac! Nohy si umývajte mydlom v teplej vode pokojne aj niekoľkokrát denne!
Pri zvýšenom potení nôh pomáha aj nohy ráno pravidelne zapudrovať púdrom na nohy. Vsiakne totiž prebytočný pot. Podľa potreby, opakujte aj počas dňa.
Večer si doprajte kúpeľ v soli z Mŕtveho mora.
Nenoste uzavretú obuv celý deň. Ak musíte, meňte si aspoň ponožky niekoľkokrát denne podľa potreby a snažte sa čo najviac nohy vetrať tým, že si topánky občas zložíte.
Do práce si kúpte prezuvky alebo naše skvelé kožené papuče, vhodné sú aj papuče alebo dreváky.
Do obuvi si kúpte kvalitné vložky do topánok, ktoré Vám výrazne pomôžu v pohlcovaní potu a pachu vo vnútri obuvi. Tie lacnejšie, ktoré sa rýchlejšie opotrebujú, treba meniť častejšie – práve z hygienických dôvodov.
Po dlhšom nosení obuvi (napr. pri návrate zo zamestnania) z nich vytiahnite vložky a nechajte ich na suchom mieste vyschnúť, predídete tým vzniku nežiaducich baktérií. Ráno ich potom do obuvi opätovne vložte, tým pripravíte vaše topánky na ďalší deň.
Výborným prípravkom na ošetrenie zvnútra sú Batavan filtre do obuvi, ktoré obsahujú dolomitický vápenec s prímesou levandule, ktoré Vám topánky krásne prevoňajú a hlavne ošetria. Filtre vložte do ktorejkoľvek práve vyzutej obuvi (najlepšie taktiež vytiahnuť vložku a nechať voľne vysušiť) a nechajte najlepšie cez noc pôsobiť. Dolomitický vápenec Vám obuv krásne vysuší, čím zabráni vzniku a množeniu baktérií, levanduľa Vám obuv príjemne prevonia. Filtre sa dajú prehadzovať z obuvi do obuvi a vydržia aj pol roka.
S týmto potom súvisia dezodoranty do obuvi. Sú dobrým pomocníkom proti rýchlemu zmierneniu pachu v obuvi, avšak musia sa s nimi zaobchádzať podľa hygienických pravidiel. Jednoduchý dezodorant do obuvi Vám totiž pachy iba prekryje. A pokiaľ obuv opäť nevyvetráte a nevysušíte, baktérie sa Vám budú vo vnútri množiť smelo ďalej a Vy budete pach neustále len prekrývať. Nedôjde tu teda k žiadnemu vnútornému ošetreniu, nieto zbaveniu sa baktérií a pachu. Sprej preto teda streknite do obuvi a potom nechajte opäť dôkladne vysušiť. Odporúčame používať v kombinácii s vyššie spomínanými filtrami do topánok.
Ďalej sa dajú tiež na ošetrenie topánok zvnútra použiť drevené napínače do obuvi. Tie topánky nielen že pekne vytvarujú a nechajú topánke pôvodný vzhľad, ale tiež ich dobre vysušia, čím sa opäť zbavujeme baktérií a plesní.
Najdôležitejšia a najúčinnejšia je hygiena v kombinácii s kvalitnými prípravkami na to určenými. Ľudské chodilo vyprodukuje denne až 0,5 L potu. Preto nič nenechávajte na náhodu a začnite s kvalitným ošetrením Vašich nôh i topánok ešte dnes!